Crop-A-Porter: Ilgtspējīga biotekstila ražošana, izmantojot pārtikas kultūru ražas pārpalikumus.

Iedomājies, ka valkā mēteli no linšķiedru, cukurniedru un ananāsu ražas atlikumiem, vai T-kreklu, kas gatavots no sēņu saknēm un, kad nolietots, sadalās zemē. Vai arī lietas, kas ne tikai labi izskatās, bet arī baro un aizsargā tavu ādu pateicoties barojošajām aļģēm, no kurām tas ir izgatavots? Šīs ir dažas idejas no trešā Global Change Award posma uzvarētājiem. H&M Foundation vāc balsojumu, lai sadalītu 1 miljona EUR dotāciju starp pieciem uzvarētājiem tiešsaistes balsojumā globalchangeaward.com no 12. līdz 16. martam. 
 
Nobalso par vienu no piecām inovācijām:
  • Crop-A-Porter: Ilgtspējīga biotekstila ražošana, izmantojot pārtikas kultūru ražas pārpalikumus.
  • Algae Apparel: Aļģu pārveidošana par bio-šķiedrvielām un videi draudzīgu krāsvielu, kas ir veselīga ādai.
  • Smart Stitch: Izšķīstošs pavediens, kas atvieglo apģērba labošanu un pārstrādi.
  • The Regenerator: Modes recirkulācija jaunā tekstila šķiedrā, kas atdala kokvilnas un poliestera sajaukumus.
  • Fungi Fashion: Īpaši darinātas drēbes no sēņu saknēm, kas sadalās augsnē. 

    P.S. Zem katra nosaukuma slēpjas links, kas ved uz 30 sek īsu paskaidrojošu video. 👌

Mani tā sajūsmina, cik radoša un nepieradināta pieeja ir jaunajiem inovatoriem! Pasaulē ir pieejamas tik lielas, plašas iespējas, tikai nepieciešams padomāt "ārpus rāmjiem", lai ieraudzītu pilnīgi jaunus un ģeniālus risinājumus pasaules problēmām. Mans favorīts no šiem pieciem ir Algae Apparel, jo zinu, cik ļoti man patīk aļģes kosmētikas sastāvā, un ar lielāko prieku tās valkātu katru dienu arī savā apģērbā. Bet, ja godīgi, tad pilnīgi visas piecas inovācijas ir absolūti maģiskas un no sirds ceru, ka tās tiešām mainīs pasauli.
Algae Apparel: Aļģu pārveidošana par bio-šķiedrvielām un videi draudzīgu krāsvielu, kas ir veselīga ādai.


Starpcitu, 1 miljonu sadalīs šādi: pirmā vieta iegūs 300k eiro lielu dotāciju, otrā 200k eiro, bet pēdējās trīs vietas - katra 150k eiro.
The Regenerator: Modes recirkulācija jaunā tekstila šķiedrā, kas atdala kokvilnas un poliestera sajaukumus.

Global Change Award balva ir izveidota, lai palīdzētu inovācijām jau pašos pirmsākumos, kas var paātrināt pāreju uz cirkulāru modes industriju ar mērķi aizsargāt planētu un mūsu dzīves apstākļus. Šogad tika saņemti 2,600 pieteikumi no 151 valsts - skaidrs, ka ideju netrūkst. Lielākais pieteikumu skaits bija no tādām valstīm kā Indija, Nigērija, ASV, Lielbritānija, Zviedrija, Bangladeša, Itālija, Indonēzija, Francija un Pakistāna. 61 procents no pieteikumiem bija no sievietēm. Pieteikumos izpētītas iespējas daudzās jomās sākot no biomimikrijas, nanomateriāliem un robotikas līdz apvienotām piegādes ķēdēm un biomateriāliem. Interesanti, ka lielāko daļu risinājumu izstrādājuši inovatori ārpus modes industrijas.“Tas kā mēs vadām un patērējam resursus būs ļoti nozīmīgi esošo un turpmāko paaudžu dzīvēs. Visām industrijām ir jāpārdomā, jāievieš inovācijas un jāizaicina esošā situācija. Radošas inovācijas ir nozīmīgas šajā pārvirzē, un es apsveicu Global Change Award uzvarētājus, kuru spēkos ir palīdzēt mainīt modes industriju, produktus un resursus pārstrādājot, nevis izmantojot vienu reizi,” saka Karls Johans Pērsons, H&M Foundation valdes loceklis un H&M Hennes & Mauritz AB izpilddirektors.
Fungi Fashion: Īpaši darinātas drēbes no sēņu saknēm, kas sadalās augsnē
Piecus uzvarētājus izvēlējās starptautisks ekspertu panelis ar plašām zināšanām modes, ilgtspējas, cirkularitātes un inovāciju jomā.

“Šī gada Global Change Award uzvarētāji nojauc ierasto, lai palīdzētu mums virzīties uz zema oglekļa satura cirkulāru ekonomiku. Vai tās ir šķiedras no organiskajiem atkritumiem vai aļģēm, vai jauna pieeja pārstrādes jautājumā, uzvarētāji parāda potenciāli pārveidojošas pieejas no izejvielām, līdz pat pēc-izmantojuma menedžmentam”, saka Vikrams Vidže Pasaules bankas oglekļa samazināšanas fonda un vides departamenta vadītājs un Global Change Award ekspertu paneļa biedrs.
 
Smart Stitch: Izšķīstošs pavediens, kas atvieglo apģērba labošanu un pārstrādi.
Komandas, kas pārstāv inovācijas, un balsošanas rezultāti tiks atklāti Lielajā Apbalvošanas ceremonijā Stokholmā, Zviedrijā 20. martā. Uzvarētāji saņems pieeju inovāciju akseleratoram viena gada garumā, ko piedāvā H&M Foundation sadarbībā ar Accenture un Karalisko Tehnoloģiju institūtu Stokholmā (KTH). Akselerators nogādās uzvarētājus Stokholmā, Ņujorkā un Šanhajā, nodrošinot ar nepieciešamajiem rīkiem, kontaktiem un redzamību, lai palīdzētu viņiem uzsākt savu inovāciju un izmantot dotāciju.
 
Ko jūs domājat par šīm inovācijām? Kuras ir jūsu favorīti? Un par kuru, ceru, ka izdevās, atdot savu balsi?

Lai priecīga nedēļas nogale,
AneteVairāk informācijas par inovācijām, ekspertu paneli, iepriekšējo gadu uzvarētājiem: globalchangeaward.com/press